вівторок, 25 березня 2014 р.

Виховна робота.





Виховний захід з учнями 5 класу





Родинне свято:
«Щаслива родина – славна Україна»









Тема: Щаслива родина – славна Україна.
Мета: виховання в учнів шанобливого ставлення до батьків, бабусь і дідусів, членів родини,вчителів, до звичаїв і побуту українського народу; формування в учнів поняття ідеалу в житті, який відповідав би кращим зразкам української  народної педагогіки.
Обладнання: зал прикрашений рушниками, символами України , на столі вироби учнів, колоски, гілки калини, коровай; великий малюнок Дерева Роду.
 У залі запрошені родини, вчителі. Звучить пісня «Веселкова»
Учитель. Дорогі діти, шановні батьки, дідусі і бабусі,вчителі!Сьогодні ми зібралися з вами на свято родини.
Родина, сім’я – це найдорожче для кожної людини. «З родини йде життя людини»,- говорить народна мудрість. Тут людина робить свої перші кроки, звідси вона виходить у широкий світ. У сім’ї вона навчається любові  і добра, у сім’ї вона  вчиться шанувати свій рід, свою землю, берегти пам’ять свого роду.
Учні.
1.Україна – це земля наших батьків, предків.
2.Пам’ять поколінь… Це жива історія українського народу.
3. Адже з родовідної пам’яті, з любові і поваги до членів родини виростає любов до народу, до рідної мови, до землі, де ти народився і живеш.
4.Мати, мова, Батьківщина –
   Ось і вся моя родина,
    Батьківщина, мати, мова –
   Три цілющих вічних слова.
    Батьківщина, мова,  мати –
    Нас повік не роз’єднати.
(звучить пісня «Украина» )
Представлення родин, присутніх на святі.
Учитель. Видатний український педагог К.Ушинський писав: «Важко виразити словами те особливе, світле щось, що народжується в нашій душі, коли ми згадуємо тепло рідного сімейного гнізда». Завжди створювала затишок і лад у сім’ї жінка, тому і називали ії берегинею сімейного вогнища.
Учень. Мама! Найдорожче слово в світі.
            Де б не був ти, що б ти не робив-
            Назавжди вона твій шлях освітить,
            Ніжним серцем, відданим тобі.
Учитель. Мама… Заплющ очі  та прислухайся. І ти почуєш ії голос. Він живе в тобі, такий знайомий,  рідний. Його не сплутаєш ні з яким іншим. Навіть коли стаєш дорослим, завжди пам’ятаєш мамин голос, мамині руки, мамині очі.
Учень.
Моя люба мати.
Калиновий цвіт,
В  тобі, рідна мати,
Весь мій любий світ.
В тобі  - моє щастя
В тобі  - моя ціль.
Моє – твоє горе,
Моїм є твій біль.
Ти – мій скарб найбільший,
Ти – мій цвіт живий,
Ти – моя перлина,
Скарб мій дорогий.
Бережи мене ти
Від лихих тривог
Хай благословить тебе
З неба Господь Бог!
Учень. Мені часто доводилось стежити за мамою,та найчастіше  зір ловив ії руки. Вони завжди невпинно працювали. Немає, либонь, такого, чого б вони не вміли. Материні руки готують, печуть хліб, тістечка, годують дітей, миють посуд, доглядають за тваринами, тримають сапу на грядках, шиють, латають, обіймають, голублять, пестять.
Учень. Здається, увесь світ потребує уваги й роботи материнських рук. Вони ні коли не стомлювались і не відмовлялись.
Учень. А ви коли-небудь чули, як пахнуть материні руки?
Учень. Вони завжди чимось пахнуть: то свіжовипраною та випрасуваною білизною, то борошном і гарячим хлібом, а то кропом і петрушкою, огірками і помідорами, яблуками і медом, а то й просто осінню, весною, літом, взимку, коли холодно і сніжно…
Учитель. Діти , ми у великому боргу перед матір’ю і за пісню, і за недоспані ночі, і за натруджені руки і за все, все,  все… І зрештою, давайте зробимо ваших мам щасливими. Не робіть, мамі боляче, своїми словами і вчинками, віддячте ій за ії працю і турботу про вас. Мати – це вічність життя. Говоріть своїм мамам лагідні слова щодня, щогодини.
(звучить пісня «Моя мама-лучшая на свете»,діти вручають подарунки )
Учитель. Мати і батько з давніх - давен були, є і будуть два сонця гарячих, що дарують нам тепло, ласку і надію. Батько в родині – приклад для синів, слово його завжди було законом. Кажуть, що дітей потрібно любити так, щоб вони цього не знали. Саме такою є батьківська любов.
(звучить пісня «Батько і мати» )
Учень.
Батьку любий, тату милий,
Нинішньої днини
Ти прийшов до нас на свято
Нашої родини.
Ми тобі складаєм нині
Щире побажання,
Щоб прожив ти многії літа,
І не знав страждання
Щоб ти вивів нас у люди
Та втішався нами,
Щоб гордитись міг своїми
Донями й синами.
(звучить пісня «Батькові» )
Учитель. Кожна родина – це окремий світ, з його болями, тривогами, радостями і печалями. Адже життя кожного з нас  - це ненаписана книжка. В.Сухомлинський стверджував: «  У сім’ї шліфуються  найтонші грані людини-громадянина, людини – трудівника, культурної особистості, у сім’ї закладається  коріння, з якого виростають потім гілки і плоди». Сьогодні наша зустріч – це одна із тих сходинок до нашого зближення, до родинного єднання.
(звучить пісня «Одна калина» )
Учень.
Як мені вас не любити,
Батьку рідний, нене,
Та ж ви мене згодували
Щирими руками.
Ой нема ніде то в світі,
 Як в батька і мами
Учень.
Батько розуму навчає,
Мати приголубить.
Ніхто мене так на світі,
Як вони не любить.
Дай же, Боже, щоб я виріс,
В школі гарно вчився,
Щоб я батькові і ненці
Добре відплатився.
Учень. Хто підмурок сім’ї тримає ? Хто закладає фундамент довговічності для родини? Безперечно, батько і мати, між якими існує злагода і гармонія, любов і взаєморозуміння.
Учень. Кожна родина має свої обереги, своїх берегинь, що бережуть рід від лиха, від всього злого. Берегині, обереги роду – це дідусі і бабусі – найстарші наймудріші люди роду. З давніх – давен в родинах так велося: слово-порада старших – то був закон для дітей.
Учень. Серед нас присутні наші дідусі, бабусі, які теплоту  батьківської любові , естафету родинних  справ передають своїм дітям. Свою любов передають нам онукам.
Цілую бабусі натруджені руки,
Що знали в житті і любов, і розлуки,
Що вміють такий смачний хліб випікати
І людям добро завжди дарувати.
Безліч в бабусеньки з нами турбот,
Треба зварити нам борщ і компот.
Шапочку треба теплу зв’язати.
Пісню веселу нам заспівати
Учень. Наші бабусі - невтомні трудівниці Вони і шиють, і в’яжуть, І печуть смачні пиріжки. Вони вміють все, а чи знаєте ви, чим захоплюються ваші бабусі?
(звучить пісня «До чего у бабушки вкусные оладушки» )

 Учень
Любий добрий наш дідусю,
Ми – твої внучата,
Прибігаємо до тебе,
Щастя побажати.
Хоч твоє волосся сивиною
Густо посріблилось
Ти для нас, дітей маленьких
Другом залишився
Учень. Як говорить народне прислів’я: «Хто бабусю й дідуся має, той потіху знає». Важко сказати, яку ж роботу не могли б виконати наші бабусі і дідусі. Все в них виходить!
Учень. Слово дідуся не таке суворе і вимогливе як батькове, та дідусева наука не забувається ніколи. Дідусі вміють завжди заспокоїти і дати мудру пораду.
Хто ж як не дідусь розкаже казочку про ведмедика – хвалька!
Щоб у вас бабусю, дідусю не боліли ручки,
То ми вам поможем, ваші рідні  внучки.
Учень. З давніх – давен наш український народ славився дотепним словом, веселим гумором. Для вас, любих, ми підготували веселий сюрприз
 «Виправдався»
Хлопчик повернувся зі школи додому.
Глянула мати, а нова його шапка подерта і вся в грязюці.
-         Це що?
-         Та це хлопці…
-         Що хлопці?
-         Скинули з мене шапку і почали у футбол грати.
-         А ти ж де був?
-         На воротях стояв!
«Відпочив»
Батько та мати поїхали з дому, а Данилко лишився на господарстві, до школи не пішов. Раптом телефонний дзвінок. Данилко впізнав по голосу свою вчительку
- Чому сьогодні Данилко не прийшов до школи?
- Тому, що він захворів
- А хто це розмовляє зі мною?
- Мій тато.
 «Мовчальники»
Була в чоловіка й жінки така звичка: коли посваряться один з одним, тиждень не розмовляють.
Прийде чоловік з роботи додому, а на столі аркуш паперу лежить, а на ньому написано: «хліб на столі, борщ і голубці в духовці, компот у погребі». Наїсться він і пише відповідь: «дякую, я їду на збори»
Одного разу приходить чоловік додому і пише дружині: «розбуди мене о шостій годині ранку, я їду у відрядження». «Добре »- відписала та.
Ранком прокинувся чоловік , а вже восьма година. Як закричить на дружину:
-         Чого не розбудила?
А дружина мовчки показує йому на ліжко. Там на подушці лежить великий аркуш паперу, а на ньому написано : «Вставай! Вже шоста година.»
Відтоді вони і кинули цю звичку.
 (Танок у виконанні дівчат)
Учені.
Спасибі Вам, хороші наші бабусі, дідусі, татусі й мами,
Що ви тут сьогодні з нами.
Хай роки ідуть, а чоло не сивіє
Онуки ростуть, а душа молодіє.
Хай щастям і сміхом повнить ваш дім.
За ласку й турботу низький вам уклін!
Спасибі Вам, рідні, за щастя ясне,
Що дали ви світу дитятко своє.
Спасибі Вам за роботу
За руки Ваші і турботу
І вся весела дітвора
  Вам зичить щастя і добра!
Учитель. Ви бачите на плакаті – родовідні дерева наших родин. Крони цих дерев – буйні і розкішні. Але дерево роду не буде квітувати і зеленіти, якщо ми підрубаємо його корені, якщо втратимо пам’ять роду. Знати свій родовід, зберігати про нього пам’ять – це наш обов’язок не лише перед минулим, але й перед майбутніми поколіннями. Бо доки існує життя на землі, доти роду  людському нема переводу.
    Життя наших дітей , а отже і ваше життя дорослих пов’язане з школою. Бо тут вони отримують знання, привчаються до фізичної праці, отримують перший життєвий досвід. І ми не можемо не згадати тих, хто допоміг їм відчути себе самостійними особистостями, справжніми громадянами своєї Батьківщини.
Учні
Першу вчительку
Ми не забудемо ніколи,
Вона для нас неначе символ школи,
Неначе друга ненька,
А ми були беззахисні маленькі,
Як у гніздечку пташенята
Безпомічні безкрилі соколята.
Вона навчила нас читати
І рахувати, і писати,
У світ знань привела
За це і честь ій, і хвала!
Учитель. Запрошуємо до слова першу вчительку наших учнів Наталію Миколаївну.
Батьки.
Вклоняємось всім вам доземно,
Як батьківській хаті з далеких доріг,
Як хлібу, що матінка чемно
Кладе на вкраїнський рушник.
Бо ж нашому роду нема переводу,
Хай пісня єднає коріння святі,
Дай, Боже, нам віру і братню згоду
На довгії роки, на вічні віки!
Людське безсмертя з роду і до роду
Увись росте з коріння родоводу,
І тільки той, у кого серце чуле,
Хто знає, береже минуле
І вміє шанувать сучасне,
Лиш той майбутнє
Вивершить прекрасне!
Учитель. Скільки гарних слів побажань, скільки цікавого ви почули від ваших рідних. Все, що залишилось на згадку від старших поколінь – їхня мудрість, поради, хатні речі – оберігають кожного з нас і звуться оберегами. Батькова хата, мамина пісня, дідусева казка, бабусина вишиванка,- все це наша родовідна пам’ять, символи України, наші обереги, наші духовні орієнтири. Тож хай вашому роду не буде переводу!
Запрошуємо на виставку робіт прикладного мистецтва під назвою «Нащ вільний час».
Учень.
Вже скінчилось наше свято,
І прощатись нам пора.
Ми бажаємо вам любі,
Щастя, миру і добра!
А заключним акордом нашого свята хай буде пісня!
(Звучить пісня  «Родина» )





















Позакласна робота вчителя.
Тиждень німецької мови (27.01.14-31.01.14)
План роботи тижня:
Понеділок:
1.    Оголошення завдань,конкурсів, змагань.
2.   «Екскурсія містами Німеччини» .Виставка плакатів.
3.   Виготовлення тематичних стіннівок.
4.   "Паркан громадської думки» .
Вівторок:
1.    Літературна година у 8-9 класах «Wir lesen gern».
2.   Оголошення конкурсу кросвордів.
3.   Конкурс учнівських портфоліо.
4.  Гра «Слабка ланка».
Середа:
1.    Інформаційна сторінка «Історія нашого села».
2.   Конкурс знавців німецької мови для 6-7 класів.
Четвер:
1.    Вирішення завдань,шарад,кросвордів.
П ятниця:
1.    Урок-вікторина для учнів 2-4 класів « Я найкращий у вивченні німецької мови».
2.   Підведення підсумків тижня.


Урок-вікторина в 2-4 класах: «Я найкращий у вивченні німецької мови» 
Мета: 
· Систематизація лексичного та граматичного матеріалу. 
· Розвиток пізнавальних здібностей і творчої фантазії 
Примітка: Хто більше набере жетонів за урок, той переміг. 
Хід уроку. 
Початок уроку. 
1 завдання. 
Згадати римування, віршик, лічилку, загадку німецькою мовою. 
2 завдання. «Зачароване коло» або «Магічний квадрат». 
(В колі в розкид стоять цифри від 1 до 20). Назвати і показувати якомога швидше всі цифри по порядку, хто швидше. 
Основний етап. 
1.За
вдання «Wie spät ist es»? 
а) На макеті годин
ник: вчитель показує час - учні озвучують.
2.За
вдання: «Сім'я». 
Гра «Поле чудес». 
Попередньо на дошці накреслено певну кількість клітинок, в які треба вставити букви. Загадується 
слово з названої теми, наприклад, der Bruder, артикль не вживаємо, а коли слово 
відгадали можна запитати і артикль. По черзі називаються літери. Хто відгадає слово, отримує жетон 



1. (Der Bruder) 

2. (Die Kusine) 







3. (Die Geschwiester) 






4. (Die Mutter) 
3. Завдання.
 Гра «Аукціон» за темою «Сім'я». 
Хто останній називає, слово по темі, отримує жетон. 
4. Завдання. Гра. «Чорний ящик». 
5. Завдання « Продовж алфавіт». ABCD….IJKL….QRSTUYZ!
6. Завдання «Назвіть предмети класного вжитку чол.. роду,жін.. роду,сер. роду.
7.
Гра «Bingo». Лунають картки з цифрами: 
Наприклад: 

1 

10 - 

8 



Учитель довільно називає цифри, хто перший закреслює, повинен закричати «Бінго», тобто він виграв. 
8. «Неписьменне листування».Прочитай правильно слова на картках.
Заключний етап.  
Завдання. «Прощання. Подяка. »
Кожен учень, який правильно попрощається, не повторюючись, отримує жетон. 
Підсумок: Учні підраховують жетони. Кращий отримує диплом.
 

ГРА   « СЛАБКА   ЛАНКА»
( для   учнів   8- 9  класів )
Мета   гри: повторити   вивчену  лексику  за  темою  «
                    НІМЕЧЧИНА» ;
                    розвивати   монологічне  мовлення , логічне 
                    мислення, кмітливість;
                    тренувати  пам'ять , увагу;
                    навчити  вибирати  потрібну  інформацію;
                    вміти  оперувати  вивченою  інформацією;
                    виховувати  інтерес  до  країни,  мова  якої 
                    вивчається.

Якими  морями  омивається  Німеччина  на  півночі? ( Балтійське, Північне)
Якого  кольору  національний  прапор  Німеччини? ( чорно- червоно- золотий).
 З  якою  країною, найменшою  за  площею, межує  Німеччина? ( Люксембург).
 Назвіть  найдовшу  річку  Німеччини. ( Рейн)
 Яка  з  федеральних  земель  найбільша  за  площею? ( Баварія)
 Назвіть  найулюбленішу  вулицю  Берліну.( Унтер  ден  Лінден)
 В честь  кого  названа  одна  з  площ  Берліну? ( Александрплацт)
 Як  називають  річку, яка  протікає  через   європейських  країн? ( Дунай)
 Назвіть  найзнаменитіший  символ  Берліну.( Брандербургер  Тор)
  В  яке  море  впадає  Рейн ? ( Північне)
  Які  гори  розташовані  на  території  Німеччини? ( Ерцгебірге, Гарц ,              Шварцвальд, Тюрінгенвальд)
 Назвіть  найбільший  порт  північної  Німеччини( Кіль).
 В  якому  місті  придумали  одеколон( Кьольн)
   Скільки  років  налічує  історія  Німеччини?(9  років  від  Різдва  Христова)
  В  якій  федеральній  землі  виробляють  найкраще  в  світі  пиво? ( Баварія)
  Назвіть  ім′я   найвідомішого  німецького  гонщика ( Шумахер)
  Назвіть  прізвище  німецького  винахідника  автомобіля ( Бенц)
  Назвіть  прізвище  найбільшого  німецького  вченого, нобелевського  стипендіата, гуманіста , активного  борця  за  мир ( Ейнштейн)
 Назвіть  дати  об′єднання   Східної  та  Західної  Німеччини ( 3.10. 1990 р.)
 Назвіть  національно - спортивну  емблему  Німеччини  ( ведмідь)
 Назвіть  столицю  Німеччини ( Берлін)
 З  скількох  федеральних  земель  складається  Німеччина? ( 16)
 Назвіть  дату  святкування  Різдва  в  Німеччині ( з 24  на  25  грудня)
Чому   Гамбург  занесено  в  книгу  рекордів  Гіннеса? ( 2428  мостів – більше  ніж  у  Венеції, Лондоні  та  Амстердамі разом)
Що  є символом  міста  Гамбург? ( церква  св. Міхаеля)
Скільки  незалежних  маленьких  країн  утворилося  після  30 – літньої  війни  в  1648 р.? ( 300)
Назвіть  прізвище  відомого  німецького бактереолога( Кох)
Скільки  мостів  у  місті  Гамбург? (2498)
Хто  першим  з  німецьких  вчених  отримав  Нобелевську  премію? ( Альберт  Ейнштейн)
Назвіть  рису  характеру  німців , відому в усьому  світі( пунктуальність)
На  скільки  років  обирається  президент  Німеччини( 5)
Назвіть  прізвище  відомих  німецьких  братів – казкарів( Грімм)
Як  на  німецькій  мові  звучить  « я  тебе кохаю» ? ( ich  liebe  dich)
Яка  з  літер  німецького   алфавіту  не  вживається  без  голосних а,о,и,і? (j)
Які  країни  утворилися   після  другої  світової   війни  в  Німеччині ? (  ФРН, НДР)
Назвіть  найпопулярнішу   газету  в  Німеччині ( Neues  Deutschlands)
Назвіть  найвідомішу  радіопередачу( Deutsche  Wеlle)
Що  було  винайдено  в м. Кьольн? (одеколон)
Хто  стоїть  на чолі  німецької держави ?(президент)
Що  було  по  обидві  сторони  Бранденбурських  воріт? ( Берлінська  стіна)
Назвіть  столицю  колишньої  ФРН?( Бонн)
Назвіть  автора  казки  « Бременські  музиканти»( брати Грімм)
Де  знаходиться   знаменита  вулиця  « Унтер  ден  Ліндон»?( Берлін)
Яке  німецьке  місто  називають  « містом -  ярмарком  книг»?( Ляйпціг)
Як  називається  найвідоміша  в  усьому  світі фірма  аерофлоту ?(Люфтганза)
На  скільки  федеральних  земель поділена карта  Німеччини?(16)
Яким  німецьким  словом  називають  обдаровану  дитину?( вундеркінд)
Назвіть  найвідоміший  німецький  курорт з озером ?( Баден – Баден)
З  якого  міста  пішли  у світ відомі  4 друзів – тварин?( Бремен)
З  якими  країнами межує Німеччина?(Нідерланди, Люксембург, Бельгія, Польща, Чехія , Данія.)
Назвіть прізвище відомого  німецького   фізика , винайшовшого  « х – промені». (Рентген)
Хто  з німців  першим винайшов електричний телеграф?(Вернер Сіменс)
Скільки фонтанів знаходиться  в  парку  м.Потсдам?(30)
Яким німецьким  словом називають  смачний  хліб  з маслом? ( бутерброт).
Хто з братів Шумахерів  всесвітньовідомий  гонщик? ( Міхаель)
Назвіть відому німецьку  марку авто. (Форд, БМВ, Опель, Мерседес).
Що було названо в Берліні  на честь царя Олександра
З якого року ФРН була розподілена на 2 частини: східну та західну? ( 1945).
Де залишає подарунки різдвяний Дід Мороз  німецьким  дітлахам? ( у чобітках біля каміну)
Як звали найвідомішого  німецького полководця , якого передбачав ще Нострадамус? ( Гітлер)
Назвіть найбільші річки Німеччини.( Рейн, Ельба).
Назвіть щоденну німецьку газету.( Neues Deutschlands).
Хто з німецьких поетів  написав відомий в усьому світі  вірш « Лорелея»? ( Генріх  Гейне)
Хто автор вірша « Лісовий цар» « Ерлькьоніг»? ( Гете).
Скільки тон картоплі німці з′їдають за  все своє життя (10-12 т.).
Назвіть найвідоміших німецьких  поетів.( Гете, Гейне).
Назвіть всесвітньовідомого німецького  композитора(Й. Бах)
Якщо вас запросили на зустріч до німецьких друзів – ви прийдете на 15 хв. раніше, пізніше чи вчасно?( вчасно)
Яку річку називають німці « батьком»?( Рейн)
Назвіть дату святкування в ФРН  Дня Св. Миколая( 6 грудня)
Назвіть німецького героя святкування Паски ( пасхальний заєць).
Населення Німеччини(82 млн).
Площа  Німеччини( 375000 млн км).
Назвіть місце ФРН на карті світу( центр Європи)
Яке німецьке місто належить до найцікавіших столиць світу( Берлін).
Коли був заснований  Берлін?( між 1232 – 1240).
      77. Назвіть прізвище німецького співака , який народився в м .Кіль  в 1900 р.? ( Е. Буш)
      78. Скільки разів на рік  німецькі  школярі  мають канікули і коли?( пасхальні , літні, осінні, різдвяні, трійця)
      79.Яке з німецьких міст в 1900 році назвали столицею: Бонн чи Берлін?( Берлін)

„Mein Leipzig lob' ich mir! Es ist ein klein Paris und bildet seine Leute.“

 Goethe,  „Faust „

Leipzig
Leipzig ist eine kreisfreie Großstadt im Freistaat Sachsen. Sie bildet ein Zentrum für Wirtschaft, Bildung und Handel sowie Verwaltung, Kultur und Verkehr in Ostdeutschland und Sachsen und war Ende 2012 mit über 520.000 Einwohnern Deutschlands zwölftgrößte Stadt.Leipzig am 20. Dezember 1937 offiziell in Reichsmessestadt Leipzig umbenannt.
Klima
Leipzig liegt in der gemäßigten Klimazone, im Übergangsbereich vom ozeanischen Klima Westeuropas zum Kontinentalklima Osteuropas. Die durchschnittliche Jahrestemperatur beträgt 8,4 °C und die mittlere jährliche Niederschlagsmenge 507 mm (Mittel 1972–2001).
Wappen und Flagge.Das Wappen der Stadt Leipzig zeigt in gespaltenem Schild rechts in Gold einen nach rechts aufsteigenden rot gezungten und rot bewehrten schwarzen Meißner Löwen, links in Gold zwei blaue Landsberger Pfähle. Der Löwe der Mark Meißen und die Pfähle der Markgrafen von Landsberg sind alte wettinische Wappenbilder, die auf die Einbindung der Stadt Leipzig ins mittelalterlicheKursachsen verweisen. Nachweisen lässt sich das heutige Wappen erstmals 1468 als Siegel, vorher (um 1287) war auf ihm nur eine Burg beziehungsweise eine Burg mit dem Löwen der Markgrafen zu sehen.Im Volksmund des 17. Jahrhunderts wurde folgende Sage erzählt: Der Löwe habe einst in die andere Richtung geblickt und mit den Tatzen nach den Pfählen gegriffen, sei später aber „zur Strafe“ umgekehrt worden. Tatsächlich wendet sich der Löwe auf Groschen des 15. Jahrhunderts den Pfählen zu.Der Unterschied zum Dresdner Wappen besteht lediglich in der Tingierung der Landsberger Pfähle, der zum Chemnitzer und Delitzscher Wappen in der Anordnung der Schilde. Beim Wappen des ehemaligen Landkreises Leipziger Land wurde dem Leipziger Wappen noch ein Fluss hinzugefügt.Die Stadtfarben sind dem Wappen entsprechend blau/gelb.Die Flagge der Stadt besteht aus zwei gleich großen, horizontalen Streifen – oben blau und unten gelb – mit aufgelegtem Stadtwappen.

Stadtwappen der Stadt Leipzig

Kulinarische Spezialitäten

Leipzig hat mehrere lokale Spezialitäten zu bieten, darunter das Leipziger Allerlei, die Leipziger Lerche und die Leipziger Gose. Das Leipziger Allerlei ist ein gemischtes Gemüse, das in der Originalversion mit Flusskrebsen, Krebsbutter und Semmelklößchen angerichtet wurde. Die Leipziger Lerchen wurden im 18. und 19. Jahrhundert tatsächlich aus Singvögeln hergestellt. Diese wurden beispielsweise als gefüllte Pasteten gereicht. Nachdem 1876 ein Fangverbot für Singvögel verhängt worden war, entwickelten findige Bäcker ein feines Gebäck, das heute aus Mürbeteig mit Marzipanfüllung besteht und nur noch in der Form an die damaligen Pasteten erinnert. Eine weniger bekannte süße Köstlichkeit sind die Leipziger Räbchen, in heißem Öl ausgebackene, mit Marzipan gefüllte Dörrpflaumen. Die Gose ist ein ursprünglich aus Goslar stammende obergäriges Bier, das zu DDR-Zeiten kaum noch gebraut wurde, nun aber wieder vermehrt als Spezialität in Gasthäusern gereicht wird. Außerdem gibt es den Leipziger Allasch, einen ursprünglich aus dem Baltikum stammendem Kümmellikör. Dieser wird oft mit der Gose gemixt, so entsteht der „Regenschirm“.



       





           











Wir lesen gern.
Ми охоче читаємо.
(літературна година у 8-9 класах
На німецькій мові)












                                                              
Вчитель німецької мови
Броцька Інна Володимирівна











Тема: Wir lesen gern.


Мета: Узагальнення та систематизація знань учнів, навчання монологічного та діалогічного мовлення в межах даної теми, тренування навичок аудіювання, навчання виразному читанню та віршованому перекладу поезії класиків німецької літератури.
Розвивати мовленнєві, інтелектуальні та пізнавальні здібності учнів.
Обладнання: портрети класиків німецької літератури, малюнки учнів до творів, зорові опори, хронологічні таблиці, технічні засоби навчання.
Хід уроку:
1.Повідомлення теми і мети уроку.
В: Guten Tag, liebe Kinder! Setzt euch!
Wir beginnen unsere Stunde. Aber ich möchte sagen, dass wir heute eine ungewöhnliche Stunde haben. Wir haben heute viele Gäste. Das sind Deutschlehrer und ich möchte meine geehrte Kolegen herzlich in unserer Schule begrüßen. Zweitens, haben wir heute eine Literaturstunde, die den Klassikern der deutschen Literatur gewidmet ist.
Also, das Ziel unserer heutigen Stunde its heute folgendes: Wir werden heute Schlußvollgerungen und Zusammenfassung zu unserem Thema machen, wir werden unsere monologische und dialogische Fertigkeiten entwickeln, wir üben das ausdrucksvolle Aussagen der Poesiewerken, wir probieren sogar einige Gedichte zu analysieren, spielen, singen und bemühen uns viel deutsch zu sprechen.
B: Also, unser Thema lautet: "Wir lesen gern".
2. Aber zuerst möchte ich gerne wissen, was lest ihr eigentlich, Kinder? Was kann man lesen?
Учні дають різні відповіді.
У: Man kann Gedichte, Poesiewerke, Poeme, Romanen, Artikel u.a. lesen.
B:Ja, das stimmt, dazu braucht man natürlich Bücher. Schüler, sagt mir bitte, ist es wirklich wichtig Bücher zu lesen?
У: Ja, es ist sehr wichtig Bücher zu lesen.
В: Wozu brauchen wir Bucher?
У1,У2: Wir brauchen Bücher, um viel zu wissen, um uns durch Bücher zu bilden , um viele Informationen zu bekommen usw.
В: Also, wozu lesen wir?
Один учень у вигляді монологу підводить підсумок вищесказаного.
2)Мовна зарядка. Kinder, sagt mir bitte:
B:Welche Sprichwörter und geflügelte Worte zu unserem Thema kennen wir?
У1:Das Buch ist die Ouelle des Wissens(переклад).
У2:Bücher sind unsere Gefährten(переклад).
У3:Lesen macht Spaß und dabei lernt man was(переклад).
У4: Liebt das Buch, daraus kann man etwas erfahren (M. Gorkii) (переклад).
3. Основна частина уроку.
1.Повторення вивченогo.
B:Kinder, schaut an die Tafel. Hier sind die Worte eines berühmten Menschen der Welt geschrieben: "Wer keine Fremdsprache kennt, weiß nichts von seiner eigenen".
В: Sagt mal bitte: Wessen Worte sind das, wem gehören sie.
У:Das sind die Worte von Y.W.Goethe.
B:Schüler, und wer ist dieser Mensch? Bitte mit Hilfe dieser Skizzen erzählt über Goethe.
Учні за допомогою кроків розповідають біографію Й.В.Гете.
В:Also Y.W.Goethe, schrieb viele Poesiewerke und Prosawerke. Wir haben mit
ihnen auch einige seine Werke gelernt.
В: Welches Gedicht von Goethe gefällt dir am besten?
  У:Am besten gefällt mir sein Gedicht "Erlkönig". Einige Schüler sind echte
Schauspieler und sie werden uns jetzt Goethes unschätzbare Ballade "Erlkönig"
inszenieren.
Інсценізація балади Й.В.Гете «Лісовий цар» німецькою та українською мовами.
В: Welches Gedicht von Y.W.Goethe haben wir noch gelernt. Ja, natürlich ist es
sein Gedicht "Wanderers Nachtlied".
B: Wer sagt dieses Gedicht auswendig auf? Учні декламують вірш.
B: Einige Schüler haben auch die poetische Übersetzung dieses Gedichtes geschaffen.
(Учні зачитують переклади вірша Й.В.Гете) .
2.Аудіювання.
Wisst ihr, warum hat J.W.Goethe dieses Gedicht geschrieben und was im Grunde dieses Gedichtes liegt?
2.1.Читання тексту двічі.
2.2.Завдання до тексту (на картках).
В:Also, wir haben gesagt, dass enge Freundschaft zwei deutsche Dichter J.W.Goethe und F. Schiller verband. Jetzt wollen wir ein bißchen spielen.
B: An der Tafel sind die Daten des Lebens und Schaffens von Fr. Schiller
versteckt.
Mit Hilfe des Wurzels wollen wir ein Datum wählen und erzählen, welche Ereignisse damit verbunden sind.(Учні виконують гру).
B:Also. F.Schiller ist mehr als Dramatiket bekannt. Aber er hat auch viele Poesiewerke geschaffen. Wir haben sein Gedicht "An die Freude" auswendig gelernt.
Читання поезії напам'ять (учні). Переклад вірша Миколою Лукашем(учні).
B:Nun, sagt jetzt Schüler, worüber dieses Gedicht ist und was für ein Thema dieses Gedicht hat?
У:Das Thema dieses Gedichtes ist...(учні розкривають українською, або німецькою мовами тему поезії).

В: Der dritte große Deutsche, den man kennen muss, ist selbstverständlich Heinrich Heine.
Ihr bekommt die Aufgabe: Mit Hilfe dieser Listen sollt ihr die Biographie von H.Heine logisch zusammenstellen und erzählen.
 Учні складають біографію Г.Гейне і розповідають її ланцюжком. B:Heines Schaffen ist auch unschätzbar und hat eine große Bedeutung in der deutschen Literatur gespielt.
В: Welches Poem von H.Heine ist besonders wunderbar und ihr habt auch es in der Weltliteratur gelesen.
У:Besonders gut gefällt mir das wunderbare Poem von H. Heine "Deutschland. Ein Wintermärchen".
Виразне читання уривка з поеми. В: Worüber ist dieses Poem?
Короткий аналіз поеми.
Віршовані переклади учнів.
В:Schuler, welches Werk von H.Heine gefällt euch am besten.
У:Аm besten gefällt mir das Gedicht von H.Heine "Lorelei"
B:Was liegt im Grunde dieses Gedichtes?
У:Іm Grunde dieses Gedichtes liegt ein Märchen.
Учні розповідають казку про Лорелею.
Учні співають пісню у супроводі касети.
Віршовані переклади учнів із демонстрацією малюнків.
5.B:Am Ende unserer Stunde wollen wir uns etwas entspannen (Гра: "Rate mal!")
B:Jetzt stelle ich euch ein Rätzel vor. Wessen Werk ist das?
Учні зачитують назви творів і відгадують авторів цих творів.
З.Заключна частина уроку.
В: Wir haben heute viel über die Klassiker der deutschen Literatur gesprochen. Ihr habt heute sehr tüchtig gearbeitet und ich danke Ihnen herzlich fur die Mitarbeit. Gewiss doch, bekommt ihr heute nur hohe Noten. Die Hausaufgabe ist folgende, schreibt zu Hause einen Autsatz "Mein Lieblingsdichter". Aufwiedersehen.Alles Beste!